Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Willa WerneraWilla Wernera


fotografie: 1

Lokalizacja: ul. Obrońców Westerplatte 5,7

Duża willa czynszowa o neorenesansowych formach, wzniesiona w 1892 r. według projektu Wilhelma Wernera. Willa była pierwowzorem dla wzniesionego w 1894 r. Sanatorium Bałtyckiego, położonego przy dawnej ul. Haffnera. Od początku swojego istnienia willa podzielona była na dwie parcele o numerach 3a, 3b i należała do rentiera Johann Boschke, zamieszkałego przy dawnej Bismarckstr. 15 (1897). Pod koniec XIX w. Boschke był także właścicielem parceli o numerze 3, na której w późniejszym okresie wybudowano dom Świętego Józefa sióstr elżbietanek.

W 1900 r. w willi zameldowanych było 11 lokatorów nie licząc członków rodziny właścicieli, którzy w owym czasie zajmowali się administracją domu. W następnych latach budynek zmienił numerację na 5 i 7. W 1912 r. właścicielem willi był Kapitan Hans Tiedemann z Neumunster. W owym czasie pod numerem 5 zamieszkiwało 5 rodzin, a pod numerem 7, 4 rodziny. W 1922 r. dom miał nowego właściciela którym była wdowa Augustyna Godthardt. Willa pozostała własnością rodziny aż do lat czterdziestych XX w. Po śmierci właścicielki w 1937 r. własność przeszła na jej spadkobierczynię Margaretę.

Po drugiej wojnie światowej willę skomunalizowano. Obecnie mieszczą się tu mieszkania lokatorskie oraz mały hotel z pokojami na wynajem.

źródło: Marek Sperski, Sopot przewodnik, opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Willa Wernera

ul. Obrońców Westerplatte


Inne zasoby Dawnego Sopotu związane z lokalizacją Willa Wernera:

Galeria fotografii Muzeum Dawnego Sopotu (3)Pokaż wszystkie fotografie w galerii... (3)Willa Wernera źródło: MG-K

Willa przy dawnej Rickertstr. 5-7, zdjęcie z ok. 1910 r. (MG-K)
 
Dawny Sopot 2006 - 2023, Informacje na temat projektu, polityka prywatności