Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Willa BellevueWilla Bellevue


fotografie: 1 2

Lokalizacja: ul. Bohaterów Monte Cassino 63

Willa wzniesiona w dolnej części dawnej ul. Morskiej. Powstała w około 1895 r. Cechą wyróżniającą budowlę była jej wysokość -3 piętra, oraz charakterystyczny taras widokowy znajdujący się na jej dachu – stąd też jej nazwa. Według planu Juliusza Sauera z 1881 kwartał, na którym znajdowała się willa zaznaczony był jako należący do pobliskiego kościoła katolickiego. Znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie z Hotelem Hohbaums oraz późniejszą Willą Hortensją (należącą do A. Gromscha). Między 1881 r. i 1895 r. nastąpiła parcelacja tej części ulicy oraz dalsza jej zabudowa. Plan z 1895 r. przedstawia już definitywną wersję zabudowy, na którym widnieje Willa Bellevue.
Pierwotnie budynek znajdował się pod adresem ul. Morska 28. Jego właścicielem w 1898 r. był rentier R. Kirchoff. Na parterze budynku znajdowały się sklepy z galanterią (Brunnert) oraz drogeria (S. Fromelt). W willi zameldowana była również wdowa Brunnert.

Właścicielem Willi Bellevue w 1912 r. aż do lat czterdziestych XX w. była rodzina Kubasiaków (Adalbert, a później Gertruda). Wiadomo iż pod koniec lat dziewięćdziesiątych XIX w. (1897) Adalbert Kubasiak prowadził skład kolonialny przy ul. Morskiej 41a.

W 1912 r. jako właściciela Willi Bellevue wymienia się wspomnianego Adalberta Kubasiaka. W willi mieścił się się dom gościnny z pokojami na wynajem. Na parterze budynku mieściła się drogeria, którą prowadził niejaki Arendt oraz pasmanteria prowadzona przez Hansa Brunnerta.

W 1913 r. tak reklamowano Willę Bellevue: Willa Bellevue, ul. Morska 63, Dom gościnny oddalony minutę drogi od Domu Zdrojowego oraz Mola, pokoje umeblowane, poranna kawa, bez pensji, wynajem tygodniowy lub dzienny, A. Kubasiak, biżuteria, galanteria, sklep z pamiątkami.

W 1917 r. na parterze mieściła się galanteria, prowadzona przez Karla Arendta oraz delikatesy spożywcze prowadzone przez Wiktora Borzestowskiego.

Dom gościnny Willa Bellevue istniał nieprzerwanie przez lata dwudzieste i trzydzieste XX w. Sklepy znajdujące na parterze zmieniały swoje przeznaczenie oraz właścicieli. Znajdowały się w nich między innymi: sklep z drogerią (1922), galanterią skórzaną (1928), perfumeria, sklep fotograficzny (1929), Księgarnia Bałtycka Thei Stachowiak (1935), przedstawicielstwo wydawnicze (1939).

Kamienica została zniszczona w marcu 1945 r. podobnie jak cała dolna część ul. Morskiej. Po drugiej wojnie światowej nie została odbudowana.

źródło:www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Willa Bellevue

ul. Bohaterów Monte CassinoWilla Bellevue na reklamie pensjonatu z 1915 r. źródło: BMS PAH

pokaż wszystkie fotografie...Willa Bellevue źródło: KC

Dolna część dawnej ul. Morskiej oraz Willa Bellevue, zdjęcie z ok. 1890 r. (KC)

Willa Bellevue źródło: KC

Dolny odcinek ul. Morskiej, na wysokości Willi Bellevue, należącej do Alberta Kubasiaka. Widoczny szyld mieszczącej się na parterze drogerii i pasmanterii Hansa Brunnerta, sprzedającej między innymi sopockie widokówki. Zdjęcie z ok. 1900 r. (KC)
 
Dawny Sopot 2006 - 2019, Informacje na temat projektu, polityka prywatności