Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Pensjonat Dom nad MorzemPensjonat Dom nad Morzem


fotografie: 1

Inna nazwa: Pensjonat Wieniecke, Pensjonat Hotel Imperial
Lokalizacja: ul. Kordeckiego 10/12

Budynek został wzniesiony w około 1910 r. Pierwotnie podzielony był on na dwa numery 10 oraz 12. W 1911 r. pod numerem 10 znajdował się Pensjonat Wienecke prowadzony przez Elizabeth Wieniecke, a przeniesiony tu z dawnej ul. Gajowej (Waldchenstr.) 13/15. Właścicielem budynku w tym czasie był Georg Lichtenfeld. Pensjonat reklamował się jako położony w pobliżu morza, Łazienek oraz Domu Zdrojowego, z pięknymi widokami, posiadający nowoczesne wyposażenie, elektryczność oraz łazienkę. Znany z dobrej kuchni, dietetycznej, podawanej według zaleceń lekarskich. Otwarty cały rok. Pod numerem 12 znajdował się znany Pensjonat Dom nad Morzem, prowadzony przez Marię Schrubba. Właścicielem budynku była pani Schlepps zamieszkała przy ul. Parkowej 19. W 1911 r. i w 1913 r. pensjonat reklamował się jako: Elegancko urządzony, z ogrodem, w sąsiedztwie Parku Południowego, Łazienek Południowych oraz Domu Zdrojowego. Wszystkie pokoje posiadają widok na morze. Dobra Kuchnia. Przystępne Ceny.

W 1917 r. oba budynki pod numerem 10 i 12 należały już do Pani Schlepps, a w 1922 r. do Sophie Godfryd oraz majora von List. W około 1925 r. oba numery zostały scalone w jeden (10/12), a pensjonaty zmieniły nazwę na Pensjonat Hotel International a w 1934 r. na Pensjonat Hotel Imperial. Hotel Pensjonat prowadzony był aż do 1939 r. przez Sophie Godfryd, następnie Ludwiga oraz Alice Godfryd pod tą samą nazwą. W 1942 r. jako właściciela budynku książka adresowa wymienia już tylko majora von. List zamieszkałego przy ul. Parkowej 19. W czasie drugiej wojny światowej nazwa Dom nad Morzem przypisana była do przejętego przez magistrat pensjonatu Willa Wanda, znajdującego się do dziś przy ul. Poniatowskiego 7.

Po drugiej wojnie światowej w Pensjonacie Hotelu Imperial, urządzono wojskowy dom wypoczynkowy zachowując jego dawną nazwę.

źródło: opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Pensjonat Dom nad Morzem

ul. KordeckiegoPensjonat Imperial, Dom Polski nad Morzem, zdjęcie z ok. 1935 r. źródło: WS Pensjonat Hotel Imperial, dawniej Pensjonat Dom nad Morzem, widoczny z promenady południowej, zdjęcie z ok. 1940 r. źródło:

pokaż wszystkie fotografie...Pensjonat Dom nad Morzem źródło: MS, Muzeum Sopotu

Rodzina Fabianich z Warszawy w czasie letniego pobytu w Sopocie w latach 1911 , 1912. W tle widoczny Pensjonat Dom nad Morzem. (MS, Muzeum Sopotu)
 
Dawny Sopot 2006 - 2020, Informacje na temat projektu, polityka prywatności