Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

MleczarniaMleczarnia

Lokalizacja: ul. Bohaterów Monte Cassino 17, Rynek 4,5

Parterowy budynek znajdujący się niegdyś pod adresem na Rynku 4, został zapewne wzniesiony na początku XIX w jako zabudowanie związane ze tzw. stawem d. na potoku Wiejskim oraz dworem X (oznaczonym jako J na planie z 1714 r.). Budynek widoczny jest na planie Sopotu z 1844 r., tzw. planie Siteibera i przylegał od strony południowej do dawnej ul. Morskiej, a od strony północnej do ścieżki łączącej się z dawną ul. Profesorską.

Według książki adresowej z 1899 r., dom znajdował się w sąsiedztwie Kamienicy Braci Wetzel oraz sklepu zegarmistrza Louisa Donsee (ul. Morska 49). Od strony Rickertstr. do domu przylegało podwórze wraz za zapleczem. Nie wiadomo jaką w tym czasie budynek pełnił funkcję.

Wzmianka o Sopockiej mleczarni znajdującej się w budynku pod numerem 4,5, widnieje w książce adresowej z 1914 r. Mleczarnię, w ramach spółdzielni prowadził Gustaw Wróbel. W mleczarni pracowali również Gustaw Pittelkow, Bronisław Sipkowski, oraz dostawca mleka Julius Kober. Mleczarnia zatrudniała również trzy sprzedawczynie oraz jednego robotnika.

W 1927 r. rodzina Wróbel stała się właścicielem sąsiedniej kamienicy nr. 6 oraz dawnego sklepu Braci Wetzel. Właścicielem sklepu był wówczas Herbert Wróbel. Gustaw Wróbel pozostał właścicielem Mleczarni aż do lat czterdziestych XX w. (1942). Po drugiej wojnie światowej pod adresem Plac Wolności 4 urządzono hurtownię artykułów kolonialny N. Kalickiej. W późniejszym okresie mieściła się tu przychodnia lekarska, a mleczarnia Sopocka przeniosła się na ul. Grunwaldzką 48.

W połowie lat 70 XX w. domy pod numerem 4,5 wyburzono i na ich miejscu wzniesiono modernistyczny budynek, w którym mieściła się Baltona, sklep z odzieżą a później restauracje. Obecnie budynek znajduje się pod adresem ul. Bohaterów Monte Cassino 17.

źródło: opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Mleczarnia

ul. Bohaterów Monte Cassino


Inne zasoby Dawnego Sopotu związane z lokalizacją Mleczarnia:

Galeria fotografii Muzeum Dawnego Sopotu (3)
Pokaż wszystkie fotografie w galerii... (3)


 
Dawny Sopot 2006 - 2023, Informacje na temat projektu, polityka prywatności