Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

ul. Malczewskiegoul. Malczewskiego


fotografie: 1

Inna nazwa: Droga Wielkokacka/ Grosse Katzerstr.

Ulica ta otwiera wlot do doliny Marii. Przedwojenna nazwa doliny w której biegnie ulica (pierwotnie Dolina Babi Dół) nazwana została Marienthal, od kapliczki Ave Maris Stella stojącej na skrzyżowaniu obecnej ul. Malczewskiego i Niepodległości) Jej pierwsza część została zabudowana w latach 1929 -1932 (?) przez budynki robotnicze z czerwonej cegły (wypalanej prawdopodobnie w pobliskiej cegielni). W dolnym biegu ulicy znajdują się trzy cmentarze - katolicki, największy komunalny (dawniej ewangelicki) i żydowski z wieloma zabytkowymi alejkami i budowlami. Dolinę zamyka serpentyna ulicy prowadząca na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz dalej wzgórzami ku Gdyni, na której w okresie międzywojennym znajdował się posterunek graniczny Wolnego Miasta Gdańska oraz wzniesione w 1926 r ujęcia wody. W dalszej części droga krzyżuje się także z drogą Starokacką poprowadzoną w tzw. górnym tarasie Trójmiasta.

źródło: opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: ul. Malczewskiego

Kapliczka Stella MarisWidok na Dolinę Marii (Dolinę Babidolską), którą biegnie obecnie ul. Malczewskiego (dawniej Wielkokacka). Na pierwszym planie widoczny dawny dom grabarza znajdujący się obecnie przy ul. Malczewskiego 31, dalej cmentarz katolicki oraz wzgórze Stróża, zdjęcie z ok. 1900 r. źródło: KC Przejście graniczne na górnym odcinku Drogi Wielkokackiej (obecnie ul. Malczewskiego, ul. Sopocka) z widocznym posterunkiem polskim, zdjęcie 1937 r. źródło:
Dolny odcinek ul. Malczewskiego i Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa - dawniej kaplica cmentarna, zdjęcie z ok. 1947 r. źródło:

pokaż wszystkie fotografie...


Inne zasoby Dawnego Sopotu związane z lokalizacją ul. Malczewskiego:

Galeria fotografii Muzeum Dawnego Sopotu (2)Pokaż wszystkie fotografie w galerii... (2)ul. Malczewskiego źródło: KC

Skrzyżowanie obecnej Al. Niepodległości i ul. Malczewskiego, zdjęcie z ok. 1930 r. (KC)
 
Dawny Sopot 2006 - 2024, Informacje na temat projektu, polityka prywatności