Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

ul. Kolberga



ul. Kolberga


fotografie: 1 2

Ulica Oskara Kolberga. Powstała jako ścieżka oddzielająca pola uprawne od strumienia Kamienny Potok. Na terenie doliny przed wojną znajdowały się bagna oraz gospodarstwo ogrodnicze. Pod koniec lat 70 XX w. dolinę osuszono, a strumień zasypano (obecnie w tej części doliny płynie pod ulicami Kolberga i Obodrzyców) W tym okresie wybudowano tu osiedle z tzw. wielkiej płyty. W latach 90 tych zlikwidowano jedyną widoczną pozostałość dawnego krajobrazu doliny - wielką wierzbę rosnącą niegdyś przy strumieniu, będącą symbolem osiedla. Przy końcu ulicy i zarazem doliny znajdują się mokradła i przedwojenne ujęcia głębinowe wody pitnej, wybudowane w latach 1922-1926, przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe (wydarzenie to upamiętnia napis wyryty na głazie narzutowym umieszczonym w tej części doliny). Do dnia dzisiejszego osiedle i pobliskie domy czerpią krystalicznie czystą wodę właśnie z tych ujęć. Szczytami wzgórz morenowych otaczających dolinę, od strony miasta Gdyni biegła międzywojenna granica Wolnego Miasta Gdańsk. Oznaczenia doliny ul. Kolberga na mapie Sopotu z 1924 r. to Ogrodnictwo Miejskie (Stadt Gardnerei).

źródło: opracowanie www.dawnysopot.pl, Daniel Szmytkowski

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: ul. Kolberga


Inne zasoby Dawnego Sopotu związane z lokalizacją ul. Kolberga:

Galeria fotografii Muzeum Dawnego Sopotu (41)




Pokaż wszystkie fotografie w galerii... (41)



ul. Kolberga źródło: TPS

Ujęcie wody u zakończenia obecnej ul. Kolberga otwierające malowniczą drogę prowadzącą w wąwozie do osady Gołębiewo. Zdjęcie z ok. 1920 r. (TPS)

ul. Kolberga źródło: TPS

Ujęcie wody oraz głaz narzutowy upamiętniający jego otwarcie w 1926 r. u zakończenia obecnej ul. Kolberga, zdjęcie z ok. 1920 r. (TPS)




 
Dawny Sopot 2006 - 2024, Informacje na temat projektu, polityka prywatności