Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Kamienica Rentiera MurauKamienica Rentiera Murau


fotografie: 1 2

Lokalizacja: ul. Obrońców Westerplatte 32

Parcela przy obecnej ul. Obrońców Westerplatte 32 pierwotnie znajdowała się na terenie posiadłości Freudenberga. Posiadłość składała się z 4 zabudowań gospodarczych, dworku oraz cegielni. Na wschodnim skraju posiadłości znajdował się ozdobny ogród zwany Cichym Urwiskiem (Abhange Ruhe). Stan parcelizacji z okresu Freudenberga pokazany jest na planie Sopotu z 1844 r (tzw. planie Steibera), a na planie z 1881 r. w tym miejscu, widoczna jest już dawna ul. Willowa, oraz dwa zabudowania.

W 1889 r. właścicielami kamienic znajdujących się w tej części ulicy byli rentierzy: Knoph (20,21), Roggenbude (22,23) oraz Laskowski (24). Pod numerem 25 jako właściciel nowo wznoszonego budynku figurował architekt Bail. W pierwszym dziesięcioleciu XX w. numeracja budynków uległa zmianie.

Obecny kształt budynek pod numerem 32 uzyskał w latach 1905-1906, kiedy to wzniesiono kamienicę według projektu Wilhelma Lippke. W 1914 r. właścicielem kamienicy aż do lat czterdziestych XX w. był Carl Murau (Karl Mirau). W 1914 r. zamieszkiwał tu min. właściciel fabryki Maximillian Claasshen, Ludwig Wolshon , Kapitan Korwety Theodor Laschewski, doktor medycyny Arina Berg. W 1942 r. w kamienicy zamieszkiwał rektor Braun oraz nauczycielki Pawłowska i Sohn.

W latach powojennych kamienicę skomunalizowano.

źródło: M. Sperski, Sopot przewodnik, opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Kamienica Rentiera MurauKamienica Rentiera Murau źródło: MS, Gernot Becker

Kamienica przy obecnej ul. Obrońców Westerplatte 32-34, zdjęcie z 1905 r. (MS, Gernot Becker)

Kamienica Rentiera Murau źródło: MS, Gernot Becker

Kamienica przy obecnej ul. Obrońców Westerplatte 32-34, zdjęcie z 1905 r. (MS, Gernot Becker)
 
Dawny Sopot 2006 - 2023, Informacje na temat projektu, polityka prywatności