Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Kamienica Inspektora WietzkeKamienica Inspektora Wietzke


fotografie: 1

Lokalizacja: al. Niepodległości 774,776

Domy pod numerami 774-776 to eklektyczne kamieniczki czynszowe zbudowane w 1900 r. według projektu Wilhelma Lippke. Kamienice zostały wzniesione na podzielonych parcelach należących do Barenta i rentiera Storcha (dawne numery 4, 4a,4b, 4d ul. Gdańska) oraz kupca Bogdańskiego. Kamienice do początku lat trzydziestych XX w. miały adres ul. Gdańska 12/14, a po roku 1933 ich numerację zmieniono na 774/776.

W 1911 r. właścicielem kamienic był Berthold Wietzke, naczelny inspektor Regencji Gdańskiej, który zamieszkiwał na stałe w Gdańsku, wynajmując kamienice lokatorom. Do Sopotu przeprowadził się na początku pierwszej wojny światowej i zamieszkał przy dawnej Gromschallee 2.

W latach dwudziestych własność kamienic przejął zamieszkały przy dawnej ul. Morskiej 54 kupiec Zwergel. Gdy pod koniec lat dwudziestych, nastąpił podział własnościowy kamienic, część oznaczona numerem 12 należała do żydowskiego kupca Bernharda Lowenthala, w latach trzydziestych Ernsta Berenta, a w czasie drugiej wojny światowej do Zachodniopruskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego na Życie. Część oznaczona numerem 14 od lat dwudziestych do około 1933 r. była własnością Maxa Mosesa Jastrowera, a następnie po drugiej wojnie światowej Alice i Reinholda Brambachów z Brzeźna.

Wśród lokatorów w latach czterdziestych przeważali urzędnicy miejscy i państwowi, ale zamieszkiwali tu też drobni kupcy i rzemieślnicy. Obecnie kamienice nadal mają charakter czynszowy, a w części przyziemniej znajdują się sklepy.

źródło: Hanna Domańska Tajemniczy Sopot, 2008, opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Kamienica Inspektora Wietzke


Inne zasoby Dawnego Sopotu związane z lokalizacją Kamienica Inspektora Wietzke:

Galeria fotografii Muzeum Dawnego Sopotu (2)Pokaż wszystkie fotografie w galerii... (2)Kamienica Inspektora Wietzke źródło: GK

Kamienica pod numerem 776, przy obecnej al. Niepodległości, zdjęcie z 1911 r. (GK)
 
Dawny Sopot 2006 - 2024, Informacje na temat projektu, polityka prywatności