Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Kamienica Idy StelterKamienica Idy Stelter


fotografie: 1

Lokalizacja: ul. Grunwaldzka 68

Pierwsza zabudowa parceli przy dawnej ul. Południowej 68 widoczna jest na planie Sopotu z 1881 r. Kamienica czynszowa wzniesiona na miejscu dawnych zabudowań powstała w ok. 1905 r., według projektu architekta miejskiego Paula Puchmullera.

Pod koniec XIX w. (1898,1899,1900) jako właściciela parceli przy ul. Południowej 68 książka adresowa wskazuje Idę Stelter. W 1912 r. w kamienicy zamieszkiwało 7 rodzin min. maszynista August Groth, Wilhelm Dau - kapitan policji, sprzedawczyni Anna Kruger. Na parterze prowadzono zakład krawiecki Gustawa Paetza. Właścicielem kamienicy w tym czasie (1912,1917) była niezmiennie rodzina Steller – a ściślej rewizor rachunkowy Jakob Steller, zamieszkujący w sąsiedniej kamienicy przy ul. Południowej 70. W 1922 r. budynek miał nowego właściciela, którym był zamieszkały przy dawnej ul. Morskiej 30 dentysta Fischer. W tym czasie na parterze kamienicy otwarto sklep z artykułami metalowymi Karla Thiela, który prowadził go do końca lat dwudziestych XX w. Kart Thiel sprzedawał tu min. piecyki gazowe firmy Junkers oraz urządzenia sanitarne. W połowie lat dwudziestych własność budynku przeszła na rodzinę Szymańskich. W 1927 r. właścicielem kamienicy była Pani S. Szymańska z Warszawy. W tym czasie w kamienicy zameldowanych było ośmiu lokatorów. Od 1929 r. znajdował się tu także zakład szewski Wojciecha (Adalberta) Kleina. W 1931 r. sklep Thiela zastąpiła drogeria Reinharda Hagemanna. W 1935 r. kamienica zmieniła właściciela na Karla Rychlickiego z Warszawy. Budynkiem administrował wówczas Johan Masłoch zamieszkały przy dawnej ul. Akacjowej 5.

W 1940 r. kamienica przeszła na własność Sopockiej Spółdzielni Mieszkaniowej, co związane prawdopodobnie było z nacjonalizacją własności polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku po 1939 r. Po drugiej wojnie kamienica została skomunalizowana.

źródło: opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Kamienica Idy Stelter

ul. GrunwaldzkaKamienica Idy Stelter źródło: WFG

Sklep Karla Thiela znajdujący się w kamienicy przy dawnej ul. Południowej 68. Na zdjęciu widoczna rodzina Thiel, zdjęcie z ok. 1920 r. (WFG)
 
Dawny Sopot 2006 - 2024, Informacje na temat projektu, polityka prywatności