Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Kamienica Czynszowa BaumannówKamienica Czynszowa Baumannów

Inna nazwa: Kamienica Słonecznikowa
Lokalizacja: ul. Kościuszki 44

Kamienica czynszowa wzniesiona w około 1912 r. w miejscu budynku zbudowanego na planie L w latach dziewięćdziesiątych XIX. Pierwotnie budynek nosił numer 19 przy ul. Szkolnej i sąsiadował od północy z Willą Skibowskiego (17), a od wschodu z Willą Piotrowskiego (32).

Książka adresowa z 1898 r. podaje jako właściciela posesji niejakiego Grosmanna, wyższego inspektora podatkowego. W owym czasie (1898 -1900) w budynku zameldowanych było sześć osób.

W 1912 r. właścicielem kamienicy był niejaki August Schmidtte, wyższy asystent telegraficzny, zamieszkały przy Charlottenstr. 9. Na dostępnym planie z 1925 r. budynek posiada współczesny kształt, a na planie z 1906 r. adres ul. Szkolna 44. Ówcześnie był to jedna z większych kamienic przy dawnej ul. Szkolnej, w której zameldowanych było 25 lokatorów. W 1912 – 1917 r. lokatorami byli głównie rentierzy, pokojówki, nianie, kucharka, nauczycielka oraz robotnik. W 1914 roku znajdywały się tu co najmniej dwa numery telefoniczne.

W latach dwudziestych XX w., aż do ich końca właścicielem budynku została rodzina Baumann, a dokładniej Eugen Baumann, fabrukant pieców kaflowych, a następnie rentier Gretruda Gedanzig (1931) zamieszkała przy ul. Gdańskiej 38. W latach trzydziestych XX w. lokatorami byli tu min. aktorka, pracownik senatu, rodzina pastora Bowiena oraz dawni właściciele kamienicy – rodzina Baumann, którzy nią zarządzali.

Po drugiej wojnie światowej kamienica przejęły Polskie Kolej Państwowa i przez jakiś czas zamieszkiwali tam jej pracownicy.

źródło: opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Kamienica Czynszowa Baumannów

ul. Kościuszki


 
Dawny Sopot 2006 - 2024, Informacje na temat projektu, polityka prywatności