Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Kamienica Architekta WolschonaKamienica Architekta Wolschona


fotografie: 1

Lokalizacja: ul. Kopernika 4, ul. Krótka 2,4

Kamienice czynszowe wzniesiona przez architekta Hermanna Wolschona, położone na sąsiadujących działkach przy dawnej Herbstr. 6 oraz Karstr. 4 (ul. Kopernika 4, ul. Krótka 2, 4). Architekt, geodeta i budowniczy Hermann Wolschon ur. 1862 r. w Gdańsku, zamieszkiwał w Sopocie od 1902 r. Prowadził też biuro w willi wzniesionej w 1904 r. wg swojego projektu, znajdującej się przy Charlotenstr. 12 (obecnie ul. Lipowa). Zajmował się zarówno wykonywaniem projektów architektonicznych jak i nadzorem i wykonywaniem robót budowlanych. Był działaczem społecznym i przewodniczący stowarzyszeń katolickich min. stowarzyszenia „Concordia”.

Według ewidencji gruntów parcele oznaczone numerami ewidencyjnymi 16 i 17, na których stanęły budynki Herbstr. 6 i Karlstr. 2,4 sprzedane zostały do grudnia 1911 r., za odpowiednio 1076 i 833 marek.

Pierwsza z dwóch kamienic powstała przy obecnej ul. Karla 2,4. W 1912 r. książka adresowa jako właściciela budynku podaje już H. Wolschona, który był też autorem jej projektu. W ok. 1914 r. powstała druga z kamienic, oznaczona adresem ul. Herbsta 6. W 1917 r. w kamienicy przy ul. Herbsta 6 zamieszkiwało jedenastu lokatorów, a w. kamienicy przy ul. Karla 4, siedmiu lokatorów. W drugiej części kamienicy, oznaczonej adresem Karstr. 2, należącej do Wolschona do połowy lat dwudziestych XX w. zamieszkiwało 5 lokatorów. Na początku lat dwudziestych Wolschon przeprowadził się pod adres Frantziusstr. 31 (ul. 3 Maja). Kamienica czynszowa pod adresem Herbstr. 6 pozostała własnością architekta do 1936 r., kiedy przeszła na własność dr filozofii Waltera Hildebrandta. Kamienica pod adresem Karlstr. 4 pozostała jego własnością do 1940 r., kiedy to przeszła na własność jego żony Anny. Po wojnie obie kamienice zostały skomunalizowane.

źródło: opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Kamienica Architekta Wolschona

ul. Kopernika
ul. KrótkaKamienica Architekta Wolschona źródło: KC

Widok z Cesarskiego Wzgórza w kierunku Drogi Herberta (drogi na Wzgórze Królowej Marysieńki). Na pierwszym planie widoczne kamienice czynszowe Hermanna Wolschona, zdjęcie z ok. 1915 r. (KC)
 
Dawny Sopot 2006 - 2023, Informacje na temat projektu, polityka prywatności