Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Hotel pod Cesarskim Orłem



Hotel pod Cesarskim Orłem


fotografie: 1 2

Inna nazwa: Restauracja Wessolowski/ Hotel Dwór Petersburski/ Hotel Savoy
Lokalizacja: ul. Grunwaldzka 12/16

Budynek Hotelu pod Cesarskim Orłem został wzniesiony na początku XX w. W miejscu pierwotnie zajmowanym przez osadę rybaków sopockich. Według planu Schapera z 1830 r. skrzyżowanie ul. Rybackiej oraz ul. Południowej (obecnie ul. Ogrodowa oraz ul. Grunwaldzka) zajmowane były przez działki rybaków o numerach (zaczynając od str. Północnej) 2, 7 w ok. 1904 r. Zmienione na numery 12,14,16, gdzie dwie z nich były pierwotnie zabudowane. Domy znajdujące się na działkach widoczne są na planie Sopotu z 1881 i 1895 r.

Pod koniec XIX, pod obecnym numerem 14, a dawnym numerem 7 (patrząc od zachodniej cz. ul. Południowej) znajdował się skład kolonialny oraz restauracja Carla Wagnera (1877, 1878). Pod koniec XIX w. oraz na początku XX w. znajdował się także w tym miejscu punkt odbioru Danziger Zeitung. W 1900 r. mieściła się tu restauracja Wessołowski, prowadzona przez Franza Wessolowskiego (Wesołowskiego). Cały czas znajdował się tu również skład kolonialny, a w prowadzeniu restauracji Wessolowskiemu pomagały pani Ebel oraz Kapikowski.

W 1912 r. Pod numerem 12,14 był już hotel Petersburgerhof - Dwór Petersburski, prowadzony przez Richarda Kerstena.

Według przewodników i reklam, hotel Pod Cesarskim Orłem został ufundowany (w sąsiedztwie restauracji Wessolowskiego) w 1906 r. przy ul. Południowej 16. W 1909 r. właścicielem hotelu był Frantz Albrecht. Hotel reklamował się jako położony bezpośrednio przy morzu, w bliskości Łazienek Familijnych, Parku Zdrojowego, posiadający restaurację z ładną werandą, oferujące wyśmienite podwieczorki, oraz pokoje z lub bez pensji. Hotel posiadał też linię telefoniczną o numerze 195.

Książka adresowa z 1912 r. jako hotelarza wskazuje Johanna Nagela (prawdopodobnie syna Franza Albrechta i Marii Nagel). Oprócz niego pod adresem tym zameldowany był Walter Flier przedstawiciel handlowy, Johan Kurland, sekretarz sądowy, Robert Bartz, przedsiębiorca budowlany oraz Frida Engler, nauczycielka. W 1922 r. jako właścicieli i osoby prowadzące hotel książka adresowa wskazuje Franza i Marię (z domu Nagel) Albrecht. Zameldowany był tu również kucharz, 4 pokojówki,kamerdyner, a także 5 lokatorów,w sumie 14 osób. W 1937 r. właścicielem hotelu był spadkobierca Johannesa Albrechta, a on sam wskazywany był jako jego dyrektor.

W 1942 r. hotel powiększył się rozszerzając na numery domów przy o numerach 12/16 (12,14,16). Wcześniej pod numerem 12/14 działał Hotel Dwór Petersburski (Petersburgerhof), którego właścicielem w latach czterdziestych XX w. był niejaki Słupiński. Hotel ten później przemianowany został na na Hotel Savoy.

Sam Albrecht uciekł w styczniu 1945 r. na pokładzie statku Gustloff do Szlezwika-Holsztynu. W czasie działań wojennych znajdował się tutaj hotel polowy dla żołnierzy niemieckich a tuż po wojnie radzieckich. Po wojnie działał tu jakiś czas Hotel Nadmorski, a następnie Szpital Reumatologiczny. Dom po numerze 16 istnieje do dziś, a kamienice o numerach 12 i 14 zostały przebudowane w ok. 2000 r.

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Hotel pod Cesarskim Orłem



Wnętrze restauracji W Hotelu Pod Cesarskim Orłem, zdjęcie z ok. 1943 r. źródło: KC Restauracja Wessolowski prowadzona na początku XX w. przez Franza Wesołowskiego w miejscu Hotelu Dwór Petersburski, litografia ok. 1900 r. źródło:
Hotel i Pensjonat Dwór Petersburski (Pod Cesarskim Orłem) na zdjęciu z ok. 1908 r. źródło: Hotel pod Cesarskim Orłem, przy dawnej ul. Południowej, zdjęcie z ok. 1930 r. źródło: MG-K

pokaż wszystkie fotografie...


Inne zasoby Dawnego Sopotu związane z lokalizacją Hotel pod Cesarskim Orłem:

Galeria fotografii Muzeum Dawnego Sopotu (1)



Pokaż wszystkie fotografie w galerii... (1)



Hotel pod Cesarskim Orłem źródło: BMS PAH

Kamienica pod numerem 16 na rogu dawnej ul. Rybackiej i ul. Południowej mieszcząca Hotel Pod Cesarskim Orłem, zdjęcie z ok. 1909 r. (BMS PAH)

Hotel pod Cesarskim Orłem źródło: MM

Kamienice pod numerem 12/16 mieszczące Hotel Pod Cesarskim Orłem, zdjęcie z ok. 1940 r. (MM)




 
Dawny Sopot 2006 - 2024, Informacje na temat projektu, polityka prywatności