Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Dom Malarza PiontkowskiegoDom Malarza Piontkowskiego


fotografie: 1

Lokalizacja: ul. Majkowskiego 29

Dom wzniesiony pod koniec XIX w., przy ulicy Majkowskiego. Ulicę dawniej nazywano ścieżką profesorską (w czasie gdy jej oficjalna nazwa brzmiała Obergasse), z racji znajdujących się tu licznych rezydencji, zamieszkiwanych przez profesorów i nauczycieli Gdańskich szkół. Nie wiadomo w jaki sposób ulica zyskała swoją następną nazwę: Spacerowa.

W 1912 r. dom przy Spacerowej 29 należał do pierwszego rektora szkoły średniej Ernsta Jahnke, zamieszkałego na stałe przy ul. Benzlera. Z ciekawostek można wspomnieć iż rektor Jahnke znajdował się w komisji budowy ewangelickiego Kościoła Zbawiciela. W 1922 r. Właścicielem domu był dyrektor mleczarni, Bolzig. Pod koniec lat dwudziestych (1927) do ok. 1931 r. dom przeszedł na własność kupca o nazwisku Kaplan z Warszawy, a w budynku zamieszkiwał stolarz Musiker. W 1933 r. właścicielem budynku był malarz Józef Piątkowski (Joseph Piontkowski). Zajmował się on malowaniem wnętrz, fasad oraz szyldów. Po roku 1939 Piątkowski musiał zmienić nazwisko na Pohnert. Mieszkał tu i prowadził warsztat aż do lat czterdziestych XX w.

źródło: opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Dom Malarza Piontkowskiego

ul. Majkowskiego


Inne zasoby Dawnego Sopotu związane z lokalizacją Dom Malarza Piontkowskiego:

Galeria fotografii Muzeum Dawnego Sopotu (1)Pokaż wszystkie fotografie w galerii... (1)Dom Malarza Piontkowskiego źródło: DST

Dom Malarza Piontkowskiego, zdjęcie z ok. 1935 r. (DST)
 
Dawny Sopot 2006 - 2020, Informacje na temat projektu, polityka prywatności