Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Browar Górski ZameczekBrowar Górski Zameczek


fotografie: 1 2 3 4

Lokalizacja: ul. Armii Krajowej 6

Sopocki browar, założony w 1875 r. przez Augusta Karpińskiego pod nazwą Górski Zameczek (Bergschloesschen) i prowadzonego do końca pierwszej wojny światowej przez Michała Wanningera oraz jego synów. Jednym z pracowników tego browaru był Antoni Abraham. W okresie miedzy wojennym przekształcono browar na mleczarnię i fabrykę mebli, a po drugiej wojnie światowej - w Sopockie Zakłady Przemysłu Galanteryjnego Sopotplast. Wytwórnia zabawek funkcjonowała tu od 1994 r. W roku 1997, z powodu stanu grożącego zawaleniem, rozebrano zabytkowy komin, funkcjonujący, jako komin cegielni od 1869 r. Zabytkowy budynek Browaru został ostatecznie rozebrany w 2009 roku a na jego miejscu wybudowano osiedle mieszkaniowe, zachowując jego fundamenty.

źródło: Marek Sperski - Sopot.Przewodnik, opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Browar Górski Zameczek

ul. Armii KrajowejPlany i mapy Sopotu powiązane z lokalizacją Browar Górski Zameczek:

Browar Górski Zameczek - Mapa Sopotu 1910 r.
Browar Górski Zameczek - Mapa Sopotu 1919 r.
Browar Górski Zameczek - Mapa Sopotu 1924 r.
Browar Górski Zameczek - Plan Sopotu 1937 r.

Inne zasoby Dawnego Sopotu związane z lokalizacją Browar Górski Zameczek:

Eksponaty znajdujące się w muzeum Dawnego Sopotu (1)
Pokaż wszystkie eksponaty w muzeum odpowiadające adresowi

Galeria fotografii Muzeum Dawnego Sopotu (2)Pokaż wszystkie fotografie w galerii... (2)Browar Górski Zameczek źródło: TPS

Widok z Królewskiego Wzgórza, w dolnej części widoczna polana na której będą się znajdowały budynki Browaru, zdjęcie z 1897 r. (TPS)

Browar Górski Zameczek źródło: TPS

Widok na Królewskie Wzgórze od strony obecnej ul. Obrońców Westerplatte. Na pierwszym planie Willa Kafemanna, w tle Browar Górski Zameczek, zdjęcie z ok. 1900 r. (TPS)

Browar Górski Zameczek źródło: TPS

Widok na wzgórze Królewskie i Wzgórze Stróża. Na pierwszym planie widoczna Willa Rentiera Wegenera, w tle Browar Górski Zameczek, zdjęcie z ok. 1900 r. (TPS)

Browar Górski Zameczek źródło: JT

Kompleks budynków wraz z halą główną i kominem Browaru Górski Zameczek widoczny na papierze firmowym Browaru, litografia z 1915 r. (JT)
 
Dawny Sopot 2006 - 2020, Informacje na temat projektu, polityka prywatności