Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Pałacyk Panny TeltmerPałacyk Panny Teltmer


fotografie: 1 2 3

Lokalizacja: ul. Wosia Budzysza 4

Pałacyk wybudowany w latach 1899 - 1900 przez architekta E. A. Heinemanna z Lęborka. Pierwszą właścicielką rezydencji była panna Margaretha Teltmer. W 1912 r. właścicielem willi był Alfred Pastor, jeden z pierwszych radnych miasta Sopotu. Jak pisze Hanna Domańska w tym czasie nieopodal budynku usytuowano uliczny punkt meldunkowy straży pożarnej. Oprócz właściciela w tym czasie mieszkała tu także rodzina Pferdmenges. Jak pisze Domańska zameldowany tu Hermann Pferdmenges był radcą ekonomicznym, a jego żona Maria - kompozytorka i organistka - wchodziła w skład zarządu miejscowej Akademii Śpiewu, a córka przewodniczyła ewangelickiemu stowarzyszeniu dziewcząt. W 1922 r. książka adresowa jako właściciela posesji podaje kapitana F. Huuka. W willi w tym czasie zameldowane były trzy osoby, inżynier Druth, Wolkuszewski, oraz kupiec Ubraham. Pod koniec lat dwudziestych pałacyk należał już do Frantza Schlipera, bydgoskiego fabrykanta. Mieszkali tam wówczas Antoni Grabiński nauczyciel Szkoły Ludowej, Anna Huuk, wdowa po poprzednim właścicielu oraz Wilchelm Waschke – stolarz mieszkający tu także w latach czterdziestych XX w. W pierwszej połowie lat trzydziestych aż do końca drugiej wojny światowej nieruchomość przeszła w ręce rodziny Toriner. W 1937 r. zameldowani tu była rodzina Dickean (zarządzająca posiadłością), właściciele Toriner, wdowa Róża Studzińska, Kurt Hahn oraz rodzina Waschke. W 1942 r. mieszkali tu państwo Dora i dr. Johan Dickemann, Major Hans Schoenermark oraz rodzina Waschke. Po wojnie znajdowało się tutaj Państwowe Gimnazjum i Liceum Hotelarskie, a od 1978 r. budynek przekazany został Uniwersytetowi Gdańskiemu.

źródło: Hanna Domańska, Tajemniczy Sopot 2008, opracowanie www.dawnysopot.pl

Pokaż lokalizację obiektu na mapie Dawnego Sopotu: Pałacyk Panny Teltmer

ul. HaffneraPałacyk Panny Teltmer widziany z restauracji i kawiarni Dolinny Młyn, zdjęcie z ok. 1902 r. źródło: KC Łąka w dolnym Sopocie którą prowadziła droga do Dolinnego Młyna oraz w tle Pałacyk Panny Teltmer, zdjęcie z ok. 1905 r. źródło: CBN
Pałacyk Panny Teltmer widziany z restauracji i kawiarni Dolinny Młyn, zdjęcie z 1906 r. źródło: KC

pokaż wszystkie fotografie...Pałacyk Panny Teltmer źródło: MM

Parcela na której wzniesiono Pałacyk Panny Teltmer, zdjęcie z ok. 1899 r. (MM)

Pałacyk Panny Teltmer źródło: MM

Pałacyk widoczny na pocztówce przedstawiającej panoramę Sopotu z tarasu kawiarnianego restauracji Dolinny Młyn, zdjęcie z 1907 r. (MM)

Pałacyk Panny Teltmer źródło: TPS

Pałacyk widoczny na pocztówce przedstawiającej panoramę Sopotu, zdjęcie z ok. 1910 r. (TPS)
 
Dawny Sopot 2006 - 2024, Informacje na temat projektu, polityka prywatności