Strona gwna Muzeum Mapa Sopotu Galeria Galeria

Na trasach Wieżycy i Sopotu

Na trasach Wieżycy i Sopotu walczyli o mistrzostwo Wybrzeża nasi zjazdowcy.

Narciarze nasi mieli szczęście. Po gwałtownej odwilży jaką mieliśmy prawie przez cały ubiegły tydzień w sobotę chwycił nieoczekiwanie lekki przymrozek, który uratował resztki śniegu, umożliwiając tym samym przeprowadzenie zaplanowanych mistrzostw Wybrzeża w konkurencjach zjazdowych.

W Wieżycy, gdzie odbył nie w sobotę slalom-gigant, warunki zjazdowe były doskonałe, gdyż pokrywa śnieżna miała ponad metr grubości. Zawody przeprowadzone zostały na trasie długości 800 m przy różnicy wzniesień 180 m. Na trasie stawiło się 30 narciarzy, z których najlepiej przygotowani byli juniorzy. Trzeba stwierdzić, że poziom tegorocznych mistrzostw był o wiele lepszy niż w latach ubiegłych, a jedynym mankamentem był brak kobiet.

W konkurencji seniorów pierwsze miejsce zdobył Wojdat, który po dwóch przejazdach uzyskał łączny czas 1:40,9. Drugi był Ćwierz – 1:42,3, a trzeci – Murman – 1:47,2 (wszyscy z Budowlanych).

Juniorzy walczyli w dwóch grupach. W grupie S (starszych) zwyciężył Tuchołka (LPŻ Gdynia w czasie 2:20,2 przed Zwolińskim (LPŻ Gdańsk) – 2:26,0 i Szurowskim (LPŻ Gdańsk) 2:35,6. Grupa B (młodsi) miała do pokonania tylko jeden przejazd. Zwyciężył Lewandowski (SKS Sopot) – w czsie 1:01,8 przed Wielochem (SKS Sopot) – 1:02,7 Emerichem (LPŻ Gdańsk) – 1:04,0.

***

W slalomie specjalnym, który odbył się w niedzielę w górnym Sopocie startowało również 30 zawodników. Organizatorzy mieli kłopot gdyż śniegu było mało i trzeba było nawozić go na trasę długości ok. 400 m.

W konkurencji seniorów znów najlepszy okazał się Wojdat (Bud.), który w dwóch przejazdach osiągnął czas 1:07,1. Wicemistrzem ostał Mazurkiewicz (Bud.) - 1:21,8, a na trzecim miejscu uplasował się Wieczorek (Flota) – 1:24,7.

W grupie C juniorów mistrzem został Wroński (Bud.) - 1:13,4, a wicemistrzem Rouba (Bud.) - 1:48,6. Pozostali zawodnicy zostali zdyskwalifikowani za ominięcie bramek.

W grupie B jniorów zwyciężył Krzeczkowski (Bud.) 1:13,1 , przed Wielochem (SKS Sopot) – 1:22,4 i Emerichem (LPŻ Gdańsk) – 2:00,0.

źródło: Dz. Bałtycki 1955, archiwum rodziny Wr.